Dziś o stopach i butach – dziś dorosłych, jutro dzieci. Przeczytanie tego wpisu zajmie Ci ok 2’47”.
Byłem zarówno zaskoczony, jak i zainspirowany ostatnimi badaniami dr. Krisa D’Aouta i Rory’ego Curtisa, które wykazały, że noszenie funkcjonalnego, płaskiego i minimalistycznego obuwia przez 6 miesięcy zwiększyło siłę stóp o aż 60%. To jest dodatkowo potwierdzone innymi badaniami przeprowadzonymi przez D’Aouta i dr. Tomasza Cudejko, które pokazują, że noszenie płaskich i szerokich z przodu butów natychmiast poprawia równowagę i funkcję fizyczną, nawet u osób, które doznały wcześniej kontuzji.
Czyż to nie niesamowite, że nasze stopy stają się znacznie silniejsze, a równowaga się poprawia, po prostu poprzez noszenie obuwia, które nie ingeruje w naturalne zdolności stopy? Gdzie nas zaprowadziły innowacje miliardowych marek sportowych, skoro, wracając do chodzenia boso i nie ingerując w niczego, nasze stopy stają się silniejsze, a my faktycznie poprawiamy równowagę i mobilność?
Większość naszych stóp jest zdeformowana przed wiekiem przedszkolnym: 85% według badań w Japonii, 76% według Austrii, a w USA wykonuje się rocznie 600 000 operacji przedniej części stopy z powodu obuwia – tak informuje nas wszechobecność tej epidemii. 80% kobiet ma pewnego rodzaju deformację stopy. Haluksy nie są dziedziczne(!!). Większość dorosłych odczuwa ból stóp. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego podwoiła się od wynalezienia obuwia z miękkim podparciem przed 50 laty. Ból pleców jest bardziej powszechny niż kiedykolwiek wcześniej.
Dwa miliony lat ewolucji stworzyły idealną stopę, a prawie wszyscy (99%) z nas rodzą się z planem idealnej stopy. Kilka setek lat obuwia z wąskimi czubkami, obcasami i 50 lat amortyzacji nie zmieniło tych planów. Jednak nasze nowoczesne życie, w którym mniej potrzebujemy ruchu dla przetrwania, a także obuwie z miękkim podparciem i ograniczeniami, doprowadziły nas do epidemii dotyczącej stóp i zdrowia.
Jeśli chodzi o naszą miłość do miękkiego podparcia pod stopą, zastanów się przez chwilę. Marketing wprowadza nas w błąd, jeśli chodzi o pojęcie komfortu. Prawdziwy komfort musi być zdrowy. Najbardziej komfortową stopą jest silna, mobilna stopa, która potrafi sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nią codzienne życie. Stopa zbyt mocno “pocieszona” i wyłożona miękkim podparciem jest słaba i niewłaściwie przystosowana do życia, podatna na kontuzje i choroby.
Czy noszenie “wygodnego” buta jest naprawdę komfortowe? Czy ma to sens chodzić po twardych powierzchniach w miękkich, chwiejnych butach? Obuwie z miękkim podparciem osłabia nasze stopy, sprawiając, że stajemy się bardziej podatni na kontuzje już na samym początku, a także sprzyja biegowym wzorcem, które zwiększają siły uderzeń i zwiększają ryzyko kontuzji. Kontuzje związane z bieganiem mogą bardziej zależeć od tego, jak się poruszamy, niż od tego, co jest pod stopą.
Największym, i można powiedzieć, jedynym wpływem na formę i funkcję naszych stóp są noszone przez nas buty i sposób poruszania się. Faktem jest, że buty, które nosimy, wpływają na nasz sposób poruszania się! Stopy są wysoce zdolnymi biomechanicznymi arcydziełami, gdy mają możliwość swobodnego rozwoju i ruchu. Stopy są głównym narządem zmysłowym układu lokomocji człowieka.
Propriocepcja, nazywana często naszym szóstym zmysłem, czyli zdolność do odczuwania naszej pozycji i ruchu, opiera się na informacjach zwrotnych zmysłowych z naszych stóp. 150 lat nauki ostrzegało przed złymi butami i promowało fakt, że osoby chodzące boso mają najzdrowsze stopy.
Nauka pokazuje, że poprzez przywrócenie połączenia stóp z ziemią i naszym ciałem, stopy się wzmacniają, a równowaga się poprawia. Mamy również większą szansę poprawić nasze umiejętności ruchowe i, dzięki progresywnym adaptacjom, które stopniowo się rozwijają, ruch bez kontuzji przez całe życie – tak, jak to było zamiarem natury.
Pomyśl o zdrowiu swoich stóp jako o emeryturze siły i równowagi; nigdy nie jest za wcześnie, aby na to zainwestować, a później będziesz za to wdzięczny! Aby zacząć, po prostu pozbądź się swoich butów raz na jakiś czas i pochodź boso po trawie no i stań na swojej wkładce z buta i zastanów się, czy w takim bucie duży paluch może być tam gdzie powinien?
Dzięki wsparciu niemal 200 Patronów, mam możliwość tworzenia merytorycznych testów edukacyjnych. Zachęcam Cię do dołączenia do tej grupy i wspierania mojej pracy. Codziennie publikuję krótkie treningi, których jednym celem jest rozwijanie umiejętności biegowych. Razem możemy osiągnąć sukces jako sprawni biegacze. Dołącz do naszej społeczności i ciesz się korzyściami regularnych treningów.
patronote.pl/pan_jagoda