9 listopada, 2022 Maciej Jagusiak

POPRAWNA MECHANIKA BIEGU

“Praktyka to najlepszy nauczyciel”

Pubiliusz Syrus

Tradycyjne bieganie każe nam odepchnąć się od ziemi, biec długim krokiem, podnieść jak najwyżej kolano, wylądować stopą przed ciałem, uderzyć piętą, przetoczyć się przez całą stopę i tak w nieskończoność. Jak wierzę zrozumiesz, że ten model biegania, który wciąż jest powszechny nawet wśród zawodowych sportowców, jest wysoce nieefektywny. Oprócz działania przeciw siłom grawitacji, zwiększa skurcz mięśni, zmniejsza rolę elastyczności mięśni, zmniejsza moment obrotowy i zatrzymuje pęd ciała na każdym kroku.

Podczas gdy bieganie w ten sposób na krótkich dystansach, raz czy dwa w tygodniu, w wolnym tempie prawdopodobnie nie będzie miało większego szkodliwego wpływu na Twoje ciało – po prostu nie będzie wystarczającej objętości, aby spowodować uszkodzenie. Aby biegać wydajniej i zmniejszyć ryzyko kontuzji, musisz wykorzystać grawitację na swoją korzyść, zmaksymalizować moment obrotowy, aby utrzymać rozpęd i wykorzystać elastyczność mięśni, aby zmniejszyć skurcze mięśni. Krótko mówiąc, musisz nauczyć się biegać, wykorzystując siły natury na swoją korzyść.

Jaka jest pierwsza rzecz, którą robisz, gdy próbujesz iść do przodu? Większość z nas odpycha się od ziemi jedną nogą, jednocześnie wykonując krok do przodu drugą. Chociaż to nas wprawia w ruch, za każdym razem, gdy odsuwamy stopę od ziemi, toczymy chwilową walkę z grawitacją: używasz własnej energii, aby napędzać swoje ciało.

O wiele lepszym podejściem do poruszania się naprzód jest po prostu przesunięcie ogólnego środka masy na śródstopie. W momencie, gdy to zrobisz, siła grawitacji przejmie kontrolę, zmuszając cię do ruchu do przodu.

Aby pomóc Ci zrozumieć tę koncepcję, poświęć chwilę na wykonanie tego prostego testu: Przyjmij pokazaną na zdjęciu powyżej, a następnie pochyl się do przodu z bioder, jakbyś był drzewem upadającym w lesie. Upewnij się, że zaczynasz pochylać się nad punktem podparcia (kostkami) i unikaj jednocześnie zginania się w biodrach. Co się stało?

Jeśli wykonałeś krok do przodu dominującą stopą, aby nie upaść na twarz, po prostu użyłeś grawitacji, aby przyspieszyć ruch do przodu. Nie było potrzeby odpychania się od ziemi ani wkładania dodatkowej energii. W tym przypadku natura wykonała za Ciebie całą pracę. Utrzymywanie ruchu do przodu, którego właśnie doświadczyłeś, jest po prostu utratą równowagi w postaci upadku. Zamiast odpychać się od ziemi i marnować energię na rozpoczęcie ruchu do przodu, upadłeś do przodu, a następnie użyłeś nogi, aby zapobiec upadkowi. Aby nadążyć za pędem upadku i utrzymać ruch do przodu, musisz zmieniać punkt podparcia i lądować jak najbliżej środka ciężkości swego ciała. Innym sposobem myślenia o tym jest wyobrażenie sobie w pełni napompowanej piłki spoczywającej na idealnie płaskiej powierzchni. Jego ogólny środek ciężkości znajduje się w jego centrum, a jego punkt styku z ziemią znajduje się bezpośrednio pod jego środkiem ciężkości. O ile nie zmusisz piłki do ruchu poprzez pchnięcie, pozostanie ona nieruchoma w tej samej pozycji. Teraz weź tę samą w piłkę i umieść ją na lekkim pochyleniu w dół. Środek ciężkości piłki nadal znajduje się w jej środku, ale jej punkt kontaktu z podłożem jest teraz nieco za środkiem ciężkości.

Ponieważ środek ciężkości znajduje się przed podstawą podparcia piłki, siła grawitacji ciągnie ją w dół zbocza. Do wprawienia piłki w ruch nie jest potrzebna żadna siła zewnętrzna poza siłą grawitacji. Ruch do przodu w biegu jest analogiczny do tej w pełni napompowanej piłki. W momencie, gdy przesuwasz biodra poza podstawę podparcia, grawitacja zaczyna ciągnąć cię do przodu. Aby zapobiec upadkowi na ziemię i utrzymać pęd do przodu, musisz podrywać tylko stopy z ziemi, aby ta znalazła się jak najszybciej pod biodrami, aby nadążyć za upadkiem do przodu.

Istnieje kilka błędów związanych z mechaniką opadania, w szczególności łamanie w biodrach, wypychanie celowo klatki piersiowej i lądowanie daleko przed ciałem. Pierwsze dwa błędy są związane z postawą i na pewno uda Ci się je rozwiązać po przeczytaniu kolejnych rozdziałów, gdzie w szczególności zajmujemy się samą idealną postawą biegową. Trzecia natomiast ma zwykle charakter percepcyjny. Upadek jako sposób poruszania się do przodu nie jest dla większości dorosłych instynktowne. W przeciwieństwie do dzieci, które wydają się oddychać, chodzić i biegać naturalnie, dorośli zmieniają mechanikę wrodzonych wzorców ruchowych na niepoprawne. Zaczynamy brać krótkie, przerywane oddechy przez górną część klatki piersiowej zamiast długich, płynnych oddechów przeponowych. Chodzimy z nogami rozstawionymi na boki jak kowboje, zamiast trzymać je prosto. A biegamy odpychając się od ziemi i lądując na piętach, zamiast opadać do przodu ze stabilnym ciałem i pozwolić, by grawitacja wykonała pracę. Aby odtworzyć te wzorce motoryczne, musisz poświęcić dużo czasu na trenowanie umiejętności poprawnego ruchu. W przypadku biegania oznacza to trzymanie stóp pod ciałem i przesuwanie stóp tak, jakby nogi kręciły się wokół wyimaginowanego koła pod biodrami (o tym będzie więcej gdy będziemy opisywali jazdą na monocyklu).

W momencie, w którym lądujesz przed swoim środkiem ciężkości, zatrzymujesz impet swego upadku i zwalniasz. Aby kontynuować ruch do przodu, musisz ponownie przyspieszyć, co można osiągnąć tylko poprzez poderwanie stopy od ziemi. To jest jak przyspieszanie samochodu do 60 km/h na godzinę, wciskanie hamulców, aby zwolnić, a następnie powtarzanie tego procesu w kółko. Oprócz spalenia absurdalnej ilości paliwa, zużyjesz silnik samochodu.

Pomyśl o tym w ten sposób: Twoje ciało reprezentuje tę w pełni napompowaną piłkę, a Twój upadek reprezentuje nachylenie. Im bardziej strome zbocze, tym szybciej piłka się toczy. To samo dotyczy biegania. Im bardziej się pochylasz, tym szybciej musisz podrywać stopy, aby nadążyć za swoim środkiem ciężkości i tym szybciej biegniesz.

Dzięki za dotarcie do końca. Jeśli ten wpis był dla Ciebie wartościowy i chcesz podziękować mi za mają pracę i charakterze edukacyjnym to zapraszam Cię do wsparcia mojej inicjatywy poprzez patronite.pl/pan_jagoda

Wszyscy moi Patroni mają możliwość szlifowania techniki biegowej ze mną online.

Więc z góry dziękuję, a jeśli 20zl to jest za dużo zostaw komentarz lub udostępnij ten post ?

Tagged: , ,

ZAPRASZAM DO KONTAKTU