Istnieje sześć kluczowych czynników związanych z prawidłową mechaniką biegu. Nie wchodząc w szczegóły każdej kategorii, przedstawiłem podsumowanie każdego czynnika związanego z bieganiem. E naturalne prawa, które wpływają na ekonomię ruchu. Jeśli przestrzegasz tych praw, pracując z nimi, a nie przeciwko nim, poczynisz wielkie postępy w poprawie efektywności biegania.
GRAWITACJA Grawitacja wpływa na wszystkich i na wszystko w ten sam sposób. Właściwa mechanika biegania pozwala sportowcom wykorzystać tę naturalną siłę przyspieszenia na swoją korzyść. Zamiast odpychać się od ziemi i używać siły mięśniowej w celu uzyskania ruchu do przodu, jeśli przesuniesz ogólny środek ciała nad śródstopie, zaczniesz opadać do przodu, używając grawitacji do zainicjowania i utrzymania ruchu do przodu.
SIŁA REAKCJI NA PODŁOŻE
Siła oddziaływania na grunt odpowiada fazie uderzenia w biegu. Na przykład, jeśli wylądujesz na śródstopiu z nogą jak najbliżej swojego środka ciężkości, zminimalizujesz siłę uderzenia i zwiększysz siłę napędową, co pozwoli Ci nadążyć za pochyloną pozycją, dzięki czemu możesz utrzymać ruch do przodu. Jednakże, jeśli wyrzucisz nogę przed siebie i wylądujesz na pięcie bądź na palcach, wytwarzasz więcej siły niż to konieczne, i aby utrzymać ruch do przodu i musisz odepchnąć się od ziemi. Pierwsza siła zmniejsza aktywację mięśni i chroni Twoje ciało przed niepotrzebną karą, podczas gdy druga jest bardziej wyczerpująca dla ciała i wymaga większego wysiłku mięśniowego, aby poruszać się do przodu.
ELASTYCZNOŚĆ MIĘŚNI
Elastyczność mięśni to zdolność mięśni do rozciągania lub kurczenia się pod wpływem przyłożonej siły, a następnie powrotu do swojego naturalnego stanu po uwolnieniu tej siły. Skakanka jest doskonałym przykładem elastyczności mięśni w ruchu: musisz oderwać stopy i wylądować na śródstopiu, aby ciało poruszało się do góry i wchłonąć ciężar podczas lądowania. Wyobraź sobie, że próbujesz skakać na skakance z pięt; to niemożliwe! Masz większą elastyczność mięśni poniżej kolana, (głównie stopy), niż gdziekolwiek indziej w ciele. Mięśnie łydki, ścięgno Achillesa, mięśnie, więzadła i ścięgna w stopie pomagają absorbować siłę uderzenia ciała o podłoże.
A tu pokazuję, jak najlepiej wykorzystać skakankę do pracy nad techniką i przede wszystkim, jak skakać, aby nie nadwyrężyć sobie Achillesów – https://tiny.pl/9f1q5
Skurcze mięśni
Skurcze mięśni i elastyczność mięśni współdziałają ze sobą. Im więcej elastyczności mięśni używasz, tym mniej skurczu mięśni potrzebujesz. Na przykład, jeśli podczas biegu wylądujesz na śródstopiu z piętą uniesioną tylko minimalnie ponad ziemią i pozwolisz, aby pięta tylko musnęła ziemię, elastyczność mięśni zamortyzuje uderzenie, zmniejszając skurcze mięśni. Ale jeśli najpierw wylądujesz piętą i przetoczysz się przez przednią część stopy, elastyczność mięśni zostanie usunięta z równania, ponieważ nie amortyzujesz uderzenia mięśniami stopy. W tej sytuacji nie tylko przenosisz więcej siły przez kostkę, kolano i biodro, ale także musisz zaangażować więcej mięśni do wykonania ruchu.
Moment obrotowy
Moment obrotowy zaczyna działać, gdy Twój środek ciężkości przesuwa się poza Twoje śródstopie. Aby uniknąć upadku na twarz, musisz stale przyspieszać, aby utrzymać ruch do przodu. Siłą przyspieszenia przyłożoną do obiektu jest moment obrotowy. Kiedy upadamy do przodu, aby biec, wytwarzamy moment obrotowy. Aby nie dopuścić do wywrócenia się na twarz, musimy utrzymywać równowagę naszego ciała, szybko podrywając stopy zmieniając punkt podparcia i siłę przyspieszenia, którą zapewnia cykl przechodzenia z jednej stopy na drugą. To przyspieszenie (lub spowolnienie) wytwarzane przez zmianę stóp jest momentem obrotowym, który przykładasz do swojego ciała.
PĘD
Pomyśl o samochodzie, który musi przyspieszać do 60 km/h od zera. Podczas przyspieszania obroty wzrastają i potrzebny jest dodatkowe paliwo, aby rozpędzić samochód. Gdy samochód osiągnie docelową prędkość, wrzucasz na wyższy bieg, prędkość obrotowa spada i może utrzymać tę prędkość, zużywając mniej paliwa niż podczas przyspieszania. Jego pęd pomaga utrzymać go w ruchu. Działa to tak samo w przypadku biegania, jazdy na rowerze i pływania. Gdy jesteś w ruchu, łatwiej jest utrzymać to tempo, ponieważ wykorzystujesz pęd swojego ciała na swoją korzyść.
Działaj!!
To Twój czas!!
Wykorzystaj go na maxa!!
Maciej Jagusiak vel Pan JagodaTrener techniki i optymalizacji biegu (nie mylić z trenerem biegania ?)
Jeśli dobrnąłeś do końca dzięki za to!! Zostaw komentarz, like, udostępnij ten post. A jeśli chcesz ze mną każdego dnia pracować nad techniką online zapraszam na patronite.pl/pan_jagoda
Każda osoba która wspiera moją działalność edukacyjna poprzez patronite.pl kwota min 20 zl miesięcznie dostaje dostęp do zamkniętej grupy na której każdego dnia publikuje 15′ zajęcia których jest jest jeden – optymalizacja ruchu i minimalizowanie ryzyka kontuzji. Zapraszam i z góry dziękuję ?