Nasze stopy są częścią naszego ciała, która odpowiada za kontakt z podłożem dlatego powinniśmy o nie szczególnie mocno zadbać. Dlatego ich siła, percepcja i umiejętności determinują interakcję ciała z podłożem. Nasze stopy nie pełnią odrębnej funkcji, służą jedynie do obsługi ruchu ciała, a nie podparcia. Problemy zaczynają się, gdy aktywność naszych stóp wykracza poza ich główną „pracę”.
Czynność ta może objawiać się na wiele różnych sposobów, takich jak:
•Lądowanie z większym napięciem (tzw activ landing) niż jest to konieczne,
• Lądowanie (umieszczanie ciężaru ciała i utrzymywanie go za długo) na tej części stopy, która nie powinna utrzymać masa ciała, na przykład zewnętrzna przednia część śródstopia co prowadzi do złamań zmęczeniowych 5 kości śródstopia ;
• Lądowanie na pięcie ;
• Lądowanie z nadpronacją;
•Lądowanie z dużym zgięciem podeszwowym (de tacto ładowanie na palcach, gdzie od razu piszczel ustawia się pod kątem) .
•Odpychanie się od ziemi.
Pozycje stóp podczas lądowania:
a) supinacja;
b) uderzenie piętą;
c) pięta wysoko nad ziemią
Wszystkie powyższe prowadzą do tego samego, przeciążenia kości, więzadeł, ścięgien i mięśni.
Jakie jest więc rozwiązanie problemu?
1. Nie wykonuj żadnej aktywnej pracy ze stopami w czasie wsparcia stopy z podłożem. Wyląduj delikatnie na śródstopiu (stopa ma opaść w wyniku pracy grawitacji, nie Twoich mięśni) , pięta ma tylko “kiss the ground” !
2. Trzymaj stopę w pozycji neutralnej
3. Nie odpychaj się stopami.
Aby uzyskać właściwe odczucie lądowania, należy biegać boso po trawie, piasku, dywanie lub drewnianej podłodze, podskakiwać że skakanką na jednej lub dwóch nogach. Nagraj się przy okazji, czy nie biegasz wtedy na palcach, z nadmiernym zgięciem grzbietowym i piętą wysoko ustawioną nad ziemią!
Aby utrzymać stopy w pozycji neutralnej, wykonuj ćwiczenia siłowe zgięcia grzbietowego stóp.
Aby uniknąć odpychania, skoncentruj się na przeciwnej stronie – podciągania stopy od podłoża i wdróż do swojego treningu ćwiczenia wzmacniające mięśnie dwugłowe zwiększające ich siłę.
Generalnie należy zwracać uwagę na rozwój percepcji (sprawdź wcześniejszy post, który cały tyczy się percepcji – https://panjagoda.pl/posemethod/percepcja-w-bieganiu/) skupiając się na odczuwaniu nacisku, napięcia i wysiłku mięśni w czasie wsparcia i tym aby towarzyszyła Ci podczas biegania lekkość!
Jeśli ten post jest dla Ciebie wartościowy, zostaw ślad po sobie w postaci lajka, komentarza, a za każde udostępnienie na pewno stwórca podziękuję Ci w wyższej kadencji ?
A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność edukacyjna i jednocześnie ćwiczyć ze mną technikę biegania online to zapraszam do patronite.pl/pan_jagoda
To właśnie dzięki moim Patronom mogę skupić się tylko na publikacji merytorycznych postów.