7 lipca, 2022 Maciej Jagusiak

Dodatkowy bieg dzięki opadaniu

„Naszym wyzwaniem przy tworzeniu idealnej sylwetki biegowej jest utrzymanie napięcia w naszym systemie elastycznym i trzymanie głowy w górze tam, gdzie należy (z linią oczu na horyzoncie) przy jednoczesnym upewnieniu się, że szkielet przejmuje ciężar ciała. Jeśli nie jesteśmy ostrożni, wkładamy zbyt dużo pochylenia i łamiemy się w pasie.

Sztuczka polega na tym, aby mieć subtelne pochylenie, które daje wrażenie, że pochodzi z kostek, tworząc łuk z naszym środkiem ciężkości.

Im bardziej się pochylamy, tym bardziej nasz krok się otwiera aby dostosować się do wychylania się, więc kiedy opanujemy sztukę wychylania się, możemy wykorzystać ją jako system zmiany biegów: wychylaj się bardziej i przyspieszaj wraz ze wzrostem długości kroku, wychylaj się mniej, a nasz krok skraca się i zwalniamy.

Ćwicz to np biegając na parkrunie. Biegnij w swoim rytmie, najlepiej 176-186 kroków na minutę, a następnie użyj pochylenie do wyprzedzania innych biegaczy. Następnie, jeśli Twój chwilowy “rywal” wytrzyma to, pozwól mi znów się oddalić, poprzez zmniejszenie pochylenia. I powtarzaj to samo z innymi ?

Bieganie ze nienaganną pozycją biegowa to piękna rzecz, ale jak w przypadku większości zmian wzorca ruchu, wiąże się to z wyzwaniami. Twój mózg lubi, gdy jesteś wyprostowany i czujesz, że jesteś bezpieczny. Nawet niewielkie pochylenie do przodu może spowodować, że ciało migdałowate w mózgu (odpowiedzialne za nasze instynkty przetrwania i inne rzeczy) zrobi wszystko, aby powstrzymać Cię przed pochylaniem się.

Ciało migdałowate zaczyna migać, gdy przygotowujesz się do pierwszego skoku ze spadochronem. Nie podoba mu się ten pomysł i uważa, że ​​lepiej będzie, jeśli tego nie zrobisz. Można by argumentować, że ma rację! Ale pochylić się o centymetr do przodu w trawiastym parku? Jak zawsze mózg nie może się doczekać, aby cię uratować, więc bądź przygotowany na podjęcie tego wyzwania.

Gdy ciało migdałowate zobaczy, że nie tylko nie umrzesz, jeśli się pochylisz, ale że będziesz poruszać się bardziej efektywnie, pozwoli ci to na swobodny ruch. Jest to jedna z najtrudniejszych technik do opanowania i wymaga zainwestowania w praktykę i cierpliwość.

Poświęcenie jest warte zachodu, uwierz mi.

Ta kluczowa technika zapewni Ci dodatkowy “bieg” podczas biegania i zapewni osobisty pedał przyspieszenia, do którego masz łatwy dostęp bez konieczności zaciskania zębów i po prostu cięższej pracy.

A tu zapraszam Cię do przeczytania wpisu w którym pokazuje ćwiczenia poprawiające działanie tego “biegu”.

Dzięki za dotarcie do końca!!

Po wwięcej zapraszam do ksiazki którą możesz kupić klikając w poniższy link – https://sklep.panjagoda.pl/produkt/ebook-podstawy-teoretyczne-techniki-biegania-przedsprzedaz/

Blog Pan Jagoda to moja codzienna praca, którą wykonuję w „czasie wolnym”. Jeżeli chcesz mnie wesprzeć i dać znać, że to, co robię, jest dla Ciebie pomocne / istotne / „fajne”, możesz: np. Dołączyć do grona Patronów mojej inicjatywy i pomóc mi przekształcić ją w większy projekt: https://patronite.pl/pan_jagoda a samemu dzięki temu, zaczniesz ćwiczyć ze mną technikę online, bo każdy Patron może dołączyć do mojej grupy dla której codziennie prowadzę zajęcia, których celem jest optymalizacja kroku biegowego!

Ćwiczenia poprawiające opadanie znajdziesz tutaj – https://panjagoda.pl/posemethod/o-opadaniu-predkosci-cwiczenia-dzieki-ktorym-bedziesz-biegal-szybciej/

Tagged: , , ,

ZAPRASZAM DO KONTAKTU