4 maja, 2022 Maciej Jagusiak

Separatory – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Większość ludzi w dzisiejszych czasach patrząc na metalowe udziwnienia ma szyjach kobiet żyjących w północnej Birmie trudno będzie zrozumieć rozumowanie tych kobiet stojące za zmienianiem własnego ciała dla piękna.

Jednak, szczerze mówiąc, nie jest tak daleko od tego, co robimy we współczesnym społeczeństwie, jeśli chodzi o codzienne wkładanie nóg w wąskie, spiczaste buty.

I nie myśl, że tylko dlatego, że nosisz trampki, jesteś wolny od tego problemu, większość butów typu Vans czy Convers mają niestety zbyt wąskie przody.

W każdej stopie znajduje się 26 kości, 33 stawy i ponad 100 mięśni, ścięgien i więzadeł. Twoje stopy mają ogromny wpływ na sposób chodzenia, biegania czy robienia przysiadów, silne i mobilne stopy będą miały duży wpływ na wydajność ruchu, ale przede wszystkim będą silnym fundamentem, od którego wszystko się zaczyna.

Słaby fundament = wzrost ryzyka kontuzji!

Poświęć więcej czasu na boso, aby stopy mogły poruszać się tak, jak powinny, i przeciwdziałaj wszystkim tym uszkodzeniom spowodowanym noszeniem wąskich butów, zakładając separatory na palce stóp.

Twoje palce powinny być w stanie rozsunąć się i poruszać indywidualnie, a czy potrafisz ruszyć tylko dużymi palcami w każdą stronę, bez ruszania pozostałymi? Sprawdź teraz! 9/10 osób nie potrafi tego zrobić. Ba nie potrafi ruszyć w ogóle palcami, chyba że ruszają się wszystkie.

Odzyskanie siły i mobilności w stopach/palcach zrobi cuda dla twojego ciała i wydajności. Silne stopy to podstawa zdrowego biegania. A teraz główny temat dzisiejszego wpisu czyli separatory.

1.Separatory na palce są wykonane z elastycznego silikonu, co zapewnia wygodne dopasowanie podczas prawie każdej aktywności.

2. elastyczny odcinek pozwala im dopasować się do wszystkich rozmiarów stóp. Innymi słowy, nie ma znaczenia, jaki jest Twój rozmiar buta!

3️⃣Ja preferuje krzywe skierowane w dół w kierunku podstawy palców, aby zapewnić lepsze dopasowanie,ale większość obecnych na rynku ma wersję bez “pętli” z małym palcem.

4️⃣Jeśli dopiero zaczynasz nosić separatory i na palce, zacznij od 10-15 minut dziennie, nosząc je pasywnie, więc albo na siedząco, albo leżąc. Gdy Twoje stopy dostosują się i poczują się komfortowo, możesz wydłużyć ramy czasowe i dodać ruch. Założenie ich od razu na całą noc to gwarancja obudzenia się w środku nocy z uczuciem połamanych palców. Można się przez to zniechęcić. Nie warto.

5️⃣Najlepiej nosić separatory gdy chodzisz boso. Noś je przed lub po treningu, na treningu fitness gdzie warto ćwiczyć boso cxy przy pracy nad mobilnością. Lub po prostu kiedy możesz być bez butów.

6️⃣Większość butów ma wąski czubek i zmniejsza przestrzeń, jaką mają zapewnić separatory na palce, dlatego nie zalecam noszenia ich w butach. Jeśli jednak masz buty z szerokimi palcami i czujesz się komfortowo, to ostatecznie zależy to od Ciebie! Ja sam chyba tylko w butach marki Xero mogłem bez problemów zakładać separatory do butów. A wkładanie ich do wąskich butów wyrządzi więcej szkód niż pożytku!

7️⃣Separatory to narzędzie, a NIE orteza, więc chcemy, aby Twoja stopa przeciwdziałała temu spiczastemu wyglądowi buta i ostatecznie wróciła do swojego naturalnego kształtu. Najlepiej zrezygnuj z butów, które nie wspieraja anatomicznie Twojej stopy.

Zrob oobrys swojej stopy i obrys buta

Jeśli okaże się, że już tam jesteś, użyj separatorów na palce jako opaski oporowej i pracuj nad ćwiczeniami palców, aby zwiększyć zręczność i mobilność.

Tu mmasz ćwiczenia, które warto wykonywać, aby poprawić mobilność stopy:

https://youtube.com/playlist?list=PLFPPFIxHndEK0cNC4aqZ5cG0iIiR7c5NN

8️⃣KORZYŚCI
➡️pozwala wrócić stopie do jej naturalnego kształtu
➡️rozciąga wewnętrzne mięśnie stopy
➡️poprawia mobilność i stabilność
➡️odciąża po treningu
➡️pomaga w problemach związanych ze stopami, takich jak haluksy

9️⃣W skrócie, gdy twoja stopa jest odpowiednio ustawiona, odniesiesz korzyści dla pozostałych stawów i zapewni twojemu ciału bardziej stabilny fundament.

?Każdy może skorzystać na noszeniu separatorów na palce. Jeśli masz duże problemy ze stopą lub jesteś zaraz po jakimś urazie, sugeruję porozmawiać z lekarzem lub podiatrą, aby sprawdzić, czy separatory najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

*️⃣Udostępnij ten post każdemu, kto interesuje się czymś więcej niż tylko samym bieganiem!!

Dzięki za dotarcie do końca!!

Po wwięcej zapraszam do ksiazki którą możesz kupić klikając w poniższy link – https://sklep.panjagoda.pl/produkt/ebook-podstawy-teoretyczne-techniki-biegania-przedsprzedaz/

Blog Pan Jagoda to moja codzienna praca, którą wykonuję w „czasie wolnym”. Jeżeli chcesz mnie wesprzeć i dać znać, że to, co robię, jest dla Ciebie pomocne / istotne / „fajne”, możesz: np. Dołączyć do grona Patronów mojej inicjatywy i pomóc mi przekształcić ją w większy projekt: https://patronite.pl/pan_jagoda a samemu dzięki temu, zaczniesz ćwiczyć ze mną technikę online.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU