24 listopada, 2021 Maciej Jagusiak

Percepcja w bieganiu – jak dużo włożyć siły?

Postrzeganie wkładanych sił podczas biegu ma kilka cech lub elementów, którymi operujemy w celu wytworzenia skutecznego kroku biegowego. 

 Z punktu widzenia pracy nad techniką biegu, podparcie stanowi tylko punkt obrotu lub ruch obrotowy ciała, gdy ciało opada do przodu pod wpływem siły grawitacji i dzięki temu uzyskuje swoje przyspieszenie poziome.  Aby zapewnić ten ruch, naprawdę nie musimy się zbytnio starać.  Wszystkie nasze wysiłki mięśniowe są zasadniczo skoncentrowane lub skupione na końcowym punkcie podparcia, kiedy równowaga ciała się kończy i konieczna staje się zmiana podparcia poprzez poderwanie stopy podporowej z podłoża.  

Dążenie do tego odbywa się między dwoma percepcjami: 

1) postrzeganiem nacisku ciężaru ciała na śródstopie, a następnie 

2) utratą percepcji tego nacisku.  

Przechodzimy przez te dwa stany świadomości lub percepcji: nacisk i brak nacisku.  Ponieważ w prawdziwym bieganiu dzieje się to bardzo szybko, nasz czas na poderwanie stopy jest zwykle opóźniony.  Wyzwanie polega zatem na tym, jak uniknąć niepotrzebnego napięcia mięśni i zamiast tego  poderwać stopy z ziemi w idealnym momencie.

Zbyt duże napięcie mięśni jest wzajemnie wykluczającym się życzeniem poderwania stopy od podłoża we właściwym czasie.  To jest spowodowane wzajemną relacją między wysiłkiem mięśniowym powstającym podczas lądowania oraz możliwością poderwania stopy od podłoża.  Utrzymanie ciała na ziemi zapewniają mięśnie czworogłowe ud, podrywanie zaś mięśnie dwugłowe.  

Pracują w kolejności: jedna grupakończy, druga zaczyna działać.  Musimy mieć wystarczające napięcie mięśni tylko do utrzymania masy ciała i nie więcej.  Rozwijając lepszą percepcję, jesteśmy w stanie ocenić to we właściwy sposób i swobodnie poderwać stopę z podparcia we właściwym czasie.  

Jeśli wykonujemy więcej wysiłku niż wymaga tego nasze ciało, to natychmiast rozciąga się to napięcie mięśni w czasie tak, że mięśnie, które mają podrywać stopę z ziemi (dwugłowe), nie są w stanie przezwyciężyć napięcia przednich partii mięśni, które są odpowiedzialne za utrzymanie ciężaru ciała.  

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wejdziesz w fazę wsparcia poprzez pchanie, de facto odpychanie się od podłoża.  Kiedy twój umysł jest w fazie “pchaj stopę w ziemię” , tworzy to niepotrzebne napięcie w mięśniach, które uniemożliwia jej szybkie poderwanie.  Nie możesz ciągnąć, gdy się pchasz..  

Aby tego uniknąć, powinniśmy wyrobić sobie większą wrażliwość na pojęcia: „wysiłek mięśniowy” i „napięcie mięśniowe” oraz konsekwencje przesady.  Naszym celem jest więc nauczenie się prawidłowej percepcji mięśni.  Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, robiąc to.  Poniższe wskazówki pomogą Ci stworzyć wrażenie biegu bez wysiłku: 

1. Nie odpychaj się od podłoża

2. Bądź skoncentrowany tylko na podrywaniu 

3. Nie próbuj wyrzucać nogi do przodu  lub kolana do góry – tylko poderwij stopę z ziemi pod biodro 

4. Nie podejmuj żadnych wysiłków, aby utrzymać ciężar ciała na ziemi. Cokolwiek się dzieje podczas samego lądowania, to tylko grawitacyjny odruch mięśni, aby utrzymać ciężar ciała w równowadze, i nie powinno być wkładane więcej wysiłku niż to konieczne, aby to zrobić. 

Oto kilka ćwiczeń i ćwiczeń, które pomogą ci rozwinąć umiejętność  poprawy percepcji podczas fazy podparcia, kiedy jedna stopa znajduje się na podłożu.  Zanim zaczniesz bieg, zacznij od stania w Pozycji Pose

Pose Position

utrzymując ciężar ciała na śródstopiu oraz biodrach i ramionach w jednej linii.  Poczuj nacisk własnego ciężaru ciała na poduszkach stóp.  Powinno Ci Towarzyszyć uczucie bez wysiłku wraz z odczuciem niewielkiego nacisku na stopy.  

Ćwiczenia są następujące: 

  • Podskakiwanie w miejscu na dwóch nogach podczas podrywania stóp z ziemi –
podskoki obunóż

Podskakiwanie ze skakanką na dwóch nogach podczas podrywania stóp z ziem –

Wykrok z przodu  w miejscu i ruchem do przodu – https://www.youtube.com/watch?v=aNUhPGUgN18&ab_channel=posetv

Zmiana punktu podparcia – poderwanie stopy od podłoża i utrzymanie ciężaru ciała na drugiej stopie (w miejscu i ruchem do przodu) –

Bieganie boso po trawie (nacisk na rozwijanie świadomości ciężaru ciała  zrównoważone na przodzie stopy). Upewnij się, że lądujesz na poduszkach stóp, a nie na palcach!

 Połącz wszystkie te ćwiczenia z normalnym krótkim biegiem na odcinku 30-60m.  

ZAPRASZAM DO KONTAKTU