27 września, 2021 Maciej Jagusiak

Jeśli boli Cię dupa spójrz na swoje stopy

Czasami zdarza mi się szukać odpowiedzi na pewne zagadki związane z techniką biegania i bólami, które się pojawiają w ciałach moich podopiecznych bardzo długo.

Tak też było u Piotra, który był moim inspiratorem do napisania tego wpisu, który miał powstać już miesiąc temu.

Patrzyłem jak biega Piotr i widziałem, że poderwana stopa rotuje na zewnątrz. Szukaliśmy przyczyn w pośladku, łydkach… gdzie nie szukaliśmy.

Aż któregoś razu zdałem sobie sprawę, że zawsze kiedy widywałem Piotra miał buty na nogach, a nawet jak był na obozie gdzie ćwiczylismy na boso, po prostu nie patrzyłem na nie.

Aż spotkaliśmy się i wszystko stało się jasne. Stopa Mortona, czyli taka stopa w której drugi palec jest dłuższy, a ma ją całkiem dużo biegaczy (wg różnych badań od 23% do aż 38%) sprawia, że zupełnie inaczej przetaczamy stopę, przez co często łuk stopy staje się słabszy, zapada się do środka, ciągnąc kolano do wewnątrz, a przez to obrywa pośladek.

Tutaj nagrałem film, w którym to dokładnie pokazuje – nie czytaj dalej – obejrzyj go!

I idąc za pytaniem konkursowym, mam nadzieję, że każda osoba, która odpowiedziała dostała już nagrodę, a jak nie dostała proszę o kontakt to doślę. Każda osoba wygrała zostawiając pytanie pod postem, co w nim nie gra.

Dla przypomnienia post:

https://www.facebook.com/panjagoda/videos/526704331945294

I teraz na koniec, każdy z Was miał rację wpisując sugestię pod powyższym filmem. Dlaczego? Bo nie ma jednej przyczyny? Jednego wzorca, jednego gotowego rozwiązania. U jednej osoby, będzie to słaby pośladek jak przyczyna, a u innej słaby pośladek będzie pokłosiem słabej stopy zapadającej się do środka.

Najważniejsze jest to, aby szukać, myśleć. To, że boli nas dupa, nie znaczy, że to zawsze dupa jest problemem i piłeczkowanie jej tylko będzie nas odsuwało od prawiwej przyczyny.

Więc jak często masz spięte pośladki, zacznij od nagrania się jak biegniesz właśnie tak jak nagrałem biegaczkę powyżej, zrób zdjęcie swoich stóp, z każdej strony, zobacz jak wyglądają twoje buty i dopiero gdy sam nie znajdziesz rozwiązania z taką wiedzą udaj się do fizjoterapety, który pomoże Ci tą wiedzę poskładać do całości!!

Działaj! Do twój czas!

I pamiętaj – najlepszy czas jest właśnie teraz! Nigdy nie będzie lepszy!!

Dzięki za każdy komentarz, za każdego lajka, za każdą złotówkę, którą otrzymałem od Ciebie poprzez patronite.pl/pan_jagoda – to pozwala mi skupić się na jeszcze bardziej merytorycznych treściach.

PS. Jedyną opcją współpracy ze mną są konsultacje pod kątem analizy wzorców ruchowych i techniki biegania, a w kwestii biegania to pozostaję tylko treningi grupowe online. Więcej szczegółów na patronajcie.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU