19 maja, 2022 Maciej Jagusiak

 JAK WDROŻYĆ ĆWICZENIA TECHNIKI BIEGANIA W SWOIM TRENINGU

 Jest to chyba pytanie, które najczęściej dostaję od Was. Z pewnością jest to bardzo ważny temat i postaram się odpowiedzieć przynajmniej ogólnie, z racji iż każdy jest inny, każdy zaczyna z innego poziomu, każdy ma też inne cele, więc każdemu też sugeruje konsultacje, ale to co znajdziesz w tym wpisie będzie idealne nadawało się na start. 

 Przede wszystkim pamiętaj, że Twoim głównym celem w treningu jest rozwijanie umiejętności biegania razem z jego parametrami psychicznymi i psychologicznymi, o czym większość z nas zapomina! 

Umiejętność biegania z dobrą technika można podzielić na trzy najprostsze elementy: przyjęcie idealnej pozycji biegowej, upadek do przodu i oderwanie stopy od podłoża, gdzie Podrywanie jest ostatnią czynnością każdego pojedynczego kroku biegowego.  

Idealna Pozycja biegowa przy wodospadzie Wima Hofa

Cokolwiek robisz podczas treningu, robisz to po to, aby doskonalić swoją zdolność do ciągłego wykonywania jednego celu – efektywnego odrywania stopy od podłoża podczas upadku do przodu.  

To jest esencja biegania.  Bez względu na to, jak szybko lub wolno, jak długo lub krótko biegniesz, pozostaje główne pytanie – czy możesz nadal wykonać pociągnięcie i opadanie w będąc w idealnej pozycji biegowej, czy nie?  

Tak więc podczas treningu, kiedy wykonujesz ćwiczenia techniki biegowej lub biegasz na różnych dystansach z  różnymi prędkościami, postrzegasz swój ruch  i całą swoją energię, twoje zdolności umysłowe, psychologiczne i fizjologiczne muszą być poświęcone tylko jednemu celowi, pomagając ci wykonać  to lepiej.  W ciągu jednej lekcji twoja praca nad techniką sprowadza się do do ćwiczenia idealnej pozycji biegowej, opadanie do przodu rozpoczynając tą fazę właśnie od idealnej pozycji biegowej i oczywiście poderwania stopy z ziemi. 

foto by Jacek Slendak

Możesz wybrać sobie, którekolwiek z ćwiczeń, albo wszystkie które znajdziesz na końcu w specjalnie przygotowanej playliscie. Pamiętaj aby zacząć od najprostszych kwestii, ćwiczenia percepcji, czyli tego jak czujesz swoje ciało wykonując konkretne ćwiczenia, następnie staraj się zaimplementować do swojego biegu. 

Najpierw zacznij ćwiczyć w miejscu, potem połącz je z krótkimi przebieżkami 30-50m,potem wydłużaj je do 200m, 400m, 1km itd 

Podczas postępów w treningu stosuj wybrane ćwiczenia przed (w celu ponownego przypomnienia, odświeżenia ) i po (w celu odzyskania należytych właściwości mięśni i ścięgien) każdej sesji treningowej.  

Przejście przez jakieś 5-6 ćwiczeń zajmie Ci ok 10-15 minut, ale Twoja percepcja się wyostrzy. (Jednak ja i moi wszyscy zawodnicy wykonujemy przed treningiem wszystkie ćwiczenia, więc jak masz 40’ na trening to nie zdziw się, że na easy run zostanie Ci kwadras. Za to te 15’ biegu będą wykonane w nienagannym wzorcu ruchu.)

Cały czas skupiaj się na tych elementach i staraj się maksymalnie zminimalizować wysiłek i napięcie mięśni. Oto cały sekret!! 

Dzięki za dotarcie do końca!!

Po wwięcej zapraszam do ksiazki którą możesz kupić klikając w poniższy link – https://sklep.panjagoda.pl/produkt/ebook-podstawy-teoretyczne-techniki-biegania-przedsprzedaz/

Blog Pan Jagoda to moja codzienna praca, którą wykonuję w „czasie wolnym”. 

Jeżeli chcesz mnie wesprzeć i dać znać, że to, co robię, jest dla Ciebie pomocne / istotne / „fajne”, możesz: np. 

Dołączyć do grona Patronów mojej inicjatywy i pomóc mi przekształcić ją w większy projekt: https://patronite.pl/pan_jagoda a samemu dzięki temu, zaczniesz ćwiczyć ze mną technikę online, bo każdy Patron może dołączyć do mojej grupy dla której codziennie prowadzę zajęcia, których celem jest optymalizacja kroku biegowego! 

Cwiczenia do rozgrzewki – https://www.youtube.com/watch?v=sjq1phmrUZ4&list=PLFPPFIxHndELG5RmirBqld5YAIC39JqT8

ZAPRASZAM DO KONTAKTU