9 grudnia, 2021 Maciej Jagusiak

7 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O THE RUNNING POSE

The Running Pose aka Idealna Pozycja Biegowa

Każdy biegacz przechodzi przez RUNNING POSE (idealną pozycję biegową), ale nie wszyscy biegają POSE RUNNING . W czym tkwi różnica?


1)Jest tylko jedna idealna pozycja biegowa – Running Pose (o tym w mojej książce jest prawie 30 stron!). Idealna pozycja biegowa, przez którą przechodzisz, jest identyczna z pozycją biegową biegacza obok ciebie podczas sobotniego parkrunu, a także Usaina Bolta kiedy bił rekord świata na 100m. Idealna pozycja do biegania jest kluczową pozą, która jest sercem całego cyklu biegania. Jest to pojedynczy przypadek momentu stabilizacji całego ciała będącego jedną stopą na ziemi, który umożliwia ciągły ruch podczas biegu.

2) Idealna pozycja biegowa (The Pose Running) to nie to samo co Pose Running (tak wiem zagmatwane, ale zaraz się wyjaśni 🙂 ), która jest kluczową pozą ciała w bieganiu, kluczem Pose Running, co jest skrótem od Pose Method of Running techniki biegania – metody nauczania i uczenia się prawidłowej biomechanicznie techniki biegania.

3) Running Pose jest odkryciem, ale Pose Method of Running – to zastrzeżona technologia, która została opracowana. Po latach coachingu i nauczania biomechaniki na uniwersytetach, badaniach i oglądania setek godzin nagrań najlepszych biegaczy na świecie, ale także amatorów, dr Romanov odkrył, że wszystkich biegaczy łączy jedno, niezależnie od poziom umiejętności lub dystansu, który pokonują – wszyscy przechodzą przez The Running Pose czyli idealną pozycję biegową. (niestety niektórych słów nie da się idealnie przełożyć na język polski co niestety wprowadza tak duży galimatias).

4) Aby nauczyć biegaczy na wszystkich poziomach, aby eliminować niepotrzebne elementy biegania, które również powodują kontuzje (jak na przykład uderzanie piętą, czy bieganie z niską kadencją), dr Romanov opracował metodę – Pose Method of Running. Dr Romanov nie był nigdy biegaczem, jest naukowcem, ale takim który pracował na Olimpiadzie z czterema kadrami narodowymi w triathlonie!

5) Every single person who runs goes through the Running Pose, but not everybody is Pose Running. Jak wspomniałem powyżej, każdy, kto biegnie, przechodzi przez idealną pozycję biegania. Jednak nie wszyscy biegają metodą Pose Running. Ponieważ każdy biegacz przechodzi przez idealną pozycję biegania, łatwo jest zrobić jedno zdjęcie biegaczowi, podczas gdy przechodzi akurat przez idealną pozycję biegania, ale nie znaczy to, że biega on poprawnie technicznie.

6) Dlatego analiza wideo jest niezbędna. Film pokazuje, co dzieje się przed i po tym, jak biegacz przejdzie przez idealną pozycję biegową. I na tym polega różnica. Niektórzy biegacze efektywnie przechodzą z idealnej pozycji biegania do idealnej pozycji biegania, tego zasadniczo uczy Pose Method of Running, a inni lądują na pięcie lub palcach, czy całej stopie przed środkiem ciężkości, a następnie próbują odepchnąć się od palców, próbując również wykorzystać pełne wyprostowanie kolana, myśląc, że dzięki temu będą biec szybciej, a w rzeczywistości marnują cenne sekundy, wkładając wysiłek na zupełnie niepotrzebny rzeczy, jednocześnie zwiększając ryzyko kontuzji.

7) Aby stać się lepszym biegaczem, wszystko, co musisz zrobić, to wyeliminować niepotrzebny ruch między idealnymi pozycjami biegowymi. Jako biegacz już przechodzisz przez idealną pozycję biegową, więc po prostu rób mniej, a nie więcej, przejdź od idealnej pozycji biegowej do kolejnej idealnej pozycji biegowej. Im będziesz to robił efektywniej tym efektywniej będziesz biegał! Czy nie jest to zdumiewające, że aby biegać lepiej, zmniejszyć ekscentryczne obciążenie kolan praktycznie o 50%, masz robić mniej rzeczy w trakcie biegu?


Dziękuję, że jesteś i czytasz moje wpisy. Jeśli uważasz, że to co napisałem jest wartościowe, to zostaw lajka, komentarz lub udostępnij ten post, albo dołącz do 110 osób, które wspierają mnie poprzez http://www.patronite.pl/pan_jagoda, dzięki czemu dołączysz do mojej grupy, dla której każdego dnia robię 15′ zajęcia ze szlifowania techniki biegania online!

ZAPRASZAM DO KONTAKTU